Zestaw elemntów do samodzielnej budowy łodzi metodą „szycia i sklejania” (stitch&glue, stitch&tape)

Zestaw elementów

Najlepszym sposobem na budowę własnej łodzi metodą szycia i sklejania jest skorzystanie z dostarczanego przez nas zestawu elementów sklejkowych kadłuba. Największą korzyścią jest ogromna oszczędność czasu, który w innym wypadku byłby potrzebny na:
– wytrasowanie elementów
– wycięcie elementów
– wykonanie otworów montażowych w odpowiednich miejscach
– wykonanie połączeń dłuższych elementów lub arkuszy sklejki tradycyjnymi metodami
Budując z zestawu wszystkie ww czasochłonne prace już nas nie dotyczą.
Budowniczy nie musi się martwić o prawidłowe rozmieszczenie grodzi czy denników, gdyż miejsca ich montażu są już wyznaczone za pomocą otworów – znaczników. Panele są już ponawiercane komputerowo w ten sposób, że otwory sąsiednich pasów poszycia do siebie pasują i wystarczy je równo zszyć aby uzyskać dobrze spasowany kadłub.
Komputerowe kreślenie i wycinanie elementów umożliwia zastosowanie specjalnego, prostego sposobu łączenia poszczególnych części w dłuższe pasy poszycia za pomocą tzw. połączenia „palcowego” (ang. „finger joint”). Eliminuje to konieczność pracochłonnego ukosowania sklejki lub wykonywania nieeleganckich nakładek. Dwa elementy po prostu skleja się ze sobą, a potem laminuje obustronnie. Odpowiedni kształt połączenia powoduje, że elementy praktycznie same się do siebie dopasowują, należy je tylko docisnąć.

Zestawy podstawowy obejmuje:
– wycięte komputerowo elementy kadłuba: dno, burty, pawęż, grodzie, denniki, pokłady dziobowy i rufowy, skrzynkę mieczową, ster, miecz, dziobnicę, skeg,
– plany łodzi.
Zakup jednego zestawu uprawnia do budowy jednej łodzi.

Ustalić należy rodzaj sklejki wodoodpornej, przeznaczonej do budowy, gdyż istnieje tu spora rozpiętość cen i jej rodzajów. Proponowana jest najtańsza sklejka wodoodporna sosnowa lub liściasta produkcji krajowej. Jej jakość jest wystarczająca do budowy łodzi, jednakże poza niewielkimi elementami jak ster, pawęż, pokłady, powinna być raczej pomalowana farbami, ze względu na niezbyt ciekawy wygląd powierzchni. Do wykończenia lakierem bardziej odpowiednie są sklejki wyższej jakości z drewna egzotycznego (sapeli, okume, teak), lub przynajmniej z zewnętrznymi obłogami (warstwami) z tego drewna.

salmo11-A-4
DSC04366

 

 

 

 

 

 

Zestaw dodatkowy
Pozostałe materiały do budowy łodzi najlepiej skompletować samodzielnie. Sposób wykończenia, rodzaj drewna na listwy odbojowe, kolorystyka, użyte farby i lakiery i ich zużycie w praktyce będą zależały od preferencji i umiejętności budowniczego. Zazwyczaj też są zużywane sukcesywnie i wydatki mogą być rozłożone w czasie. Są to w większości materiały ogólnodostępne lub możliwe do zamówienia:
– żagle,
– drewno na drzewca (maszt, bom, rejka, gafel),
– listwy drewniane na pozostałe elmenty zabudowy,
– żywice epoksydowe, utwardzacze,
– wypełniacze do szpachlówki,
– taśma i tkanina szklana,
– okucia ze stali nierdzewnej,
– drut i zaciski do szycia elementów kadłuba,
– wkręty i śruby nierdzewne,
– wiosła i dulki,
– bloczki, knagi, liny, itp.,
– farby, lakiery, rozcieńczalniki.

 

Plany

Budowa na podstawie samych planów (bez zestawu) może mieć sens jedynie przy najprostszych łódkach. Jednakże dla większości konstrukcji plany zostały tak przygotowane, aby umożliwić budowę zarówno z gotowego zestawu jak i samodzielnie trasować i wycinać elementy. Plany są w skali 1:10 na arkuszach fromatu A2 lub A1. Mogą być dostarczone w formie papierowej lub jako pliki w formacie pdf.
Zazwyczaj do planów dołączona jest instrukcja budowy, oraz zestawienie głównych materiałów. Przy większych i bardziej skomplikowanych łódkach dołączone są wizualizacje 3D, pokazujące przestrzennie układ elementów oraz przybliżoną kolejność ich montażu.
Poszczególne arkusze zawierają następujące dane (rysunki):
– widok ogólny łodzi w 4 rzutach oraz podstawowe dane techniczne
– konstrukcję łodzi wraz z opisem i zbliżeniami niektórych elementów i połączeń

  7

– rysunki wręgów konstrukcyjnych wraz z opisem
– rozrysowane i zwymiarowane wszystkie elementy łodzi, w tym rozwinięcia pasów poszycia
– rozrysowane i zwymiarowane okucia, drzewca, żagle
– przybliżone rozplanowanie rozmieszczenie elementów na arkuszach sklejki
– wymiary kontrolne pasów poszycia łączonych z mniejszych elementów (przy budowie z zestawu)
Zakup jednego kompletu planów uprawnia do budowy jednej łodzi.