Zestaw elementów do samodzielnej budowy łodzi metodą „szycia i sklejania” (stitch&glue, stitch&tape)

Zestaw elementów

Najlepszym sposobem na budowę własnej łodzi metodą szycia i sklejania jest budowa z zestawu elementów sklejkowych kadłuba wycinanych komputerowo na urządzeniu CNC (np. ploterze frezującym). Największą korzyścią jest ogromna oszczędność czasu, który w innym wypadku byłby potrzebny na:
– wytrasowanie elementów
– wycięcie elementów
– wykonanie otworów montażowych w odpowiednich miejscach
– wykonanie połączeń dłuższych elementów lub arkuszy sklejki tradycyjnymi metodami
Budując z zestawu wszystkie ww czasochłonne prace już nas nie dotyczą.
Budowniczy nie musi się martwić o prawidłowe rozmieszczenie grodzi czy denników, gdyż miejsca ich montażu mogą być wyznaczone za pomocą otworów – znaczników. Panele mogą być ponawiercane komputerowo w ten sposób, że otwory sąsiednich pasów poszycia do siebie pasują i wystarczy je równo zszyć aby uzyskać dobrze spasowany kadłub.
Komputerowe kreślenie i wycinanie elementów umożliwia zastosowanie specjalnego, prostego sposobu łączenia poszczególnych części w dłuższe pasy poszycia za pomocą tzw. połączenia „palcowego” (ang. „finger joint”). Eliminuje to konieczność pracochłonnego ukosowania sklejki lub wykonywania nieeleganckich nakładek. Dwa elementy po prostu skleja się ze sobą, a potem laminuje obustronnie. Odpowiedni kształt połączenia powoduje, że elementy praktycznie same się do siebie dopasowują, należy je tylko docisnąć.

 

Do budowy wystarczająca jest najtańsza sklejka wodoodporna sosnowa lub liściasta produkcji krajowej (ale w dobrej klasie jakości). Jest ona odpowiednia do budowy łodzi, jednakże poza niewielkimi elementami jak ster, pawęż, pokłady, powinna być raczej pomalowana farbami, ze względu na niezbyt ciekawy wygląd powierzchni. Do wykończenia lakierem bardziej odpowiednie są sklejki wyższej jakości z drewna egzotycznego (sapeli, okume, teak), lub przynajmniej z zewnętrznymi obłogami (warstwami) z tego drewna.

salmo11-A-4
DSC04366

 

 

 

 

 

 

Pozostałe elementy i materiały
Pozostałe materiały do budowy łodzi to zasadniczo:
– żagle,
– drewno na drzewca (maszt, bom, rejka, gafel),
– listwy drewniane na pozostałe elementy zabudowy,
– żywice epoksydowe, utwardzacze,
– wypełniacze do szpachlówki,
– taśma i tkanina szklana,
– okucia ze stali nierdzewnej,
– drut i zaciski do szycia elementów kadłuba,
– wkręty i śruby nierdzewne,
– wiosła i dulki,
– bloczki, knagi, liny, itp.,
– farby, lakiery, rozcieńczalniki.