Salmo 20-T (projekt w fazie koncepcji)

Dane techniczne
Długość 6,10 m
Szerokość 2,20 m
Powierzchnia ożaglowania ok. 19m2
Zanurzenie bez miecza – 0,30 m
Wyporność do KLW – ok. 1,1 t

 

Przewidywane wykonanie projektu
– wiosna 2016 r.

 

 

Salmo 20-T. Główne założenia togo projektu to stworzenie wygodnej i bezpiecznej jednostki rekreacyjno – turystycznej bez nacisku na walory „hotelowe”. Jednocześnie prostej w budowie i możliwie lekkiej w transporcie. Stąd niewielka kabina jedynie z 2 pełnowymiarowymi kojami i miejscem na WC. Za to w kokpicie podczas weekendowej żeglugi spokojnie pomieści się nawet 6 osób. Do turystyki warunki będą nieco spartańskie, ale zapewniające minimum wygód dwojgu dorosłym osobom ew. z małym dzieckiem. Kolejne 2 (a nawet 3) osoby mogą nocować w obszernym kokpicie pod tentem, po podniesieniu podłogi do poziomu siedzeń.
Kokpit jest obszerny, sięgający samej pawęży i samoodpływowy. Zajmuje połowę długości jachtu. Może być w nim przewidziane miejsce na kuchenkę i zlew, przy zejściówce, po obu jej stronach. Falochrony zapewniają wygodne oparcie załogi siedzącej w kokpicie.
Silnik przyczepny zamontowany będzie w na pawęży.
Przewidywane są różne wersje ożaglowania w tym kuter i slup. Przedstawiony tu jol lugrowy z niewielkim bezanem charakteryzuje się łatwością wykonania i obsługi.
Jacht jest przeznaczony do budowy amatorskiej metodą „szycia i sklejania” z komputerowo wycinanego zestawu sklejkowych elementów.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz łatwości transportu i slipowania przewidywana jest wersja z balastem wodnym.