Salmo 16 dory

Dane techniczne
Długość całkowita – 4,78 m
Szerokość całkowita – 1,7 m
Zanurzenie – 0,15 m
Masa – ok. 150 kg
Załoga – 1-4 osób

 

 

 

 

 

 


Salmo 16 – dory
to rekreacyjna łódź wiosłowa, nadająca się również do wędkowania. Posiada ona 3 wygodne ławki, które pomieszczą w razie potrzeby nawet 5 osób. Jest to jednostka płaskodenna, bardzo prosta w budowie. Konstrukcja nawiązuje do łodzi typu „dory”, jednakże posiada znacznie szersze dno na śródokręciu.
Łódź pływa bardzo lekko na wiosłach ze względu na ostre wejście linii wodnej na dziobie oraz wąską rufę. Spory nawis dziobowy i rufowy oraz wysokie, rozchylone burty zapewniają bezpieczeństwo nawet przy większej fali. Płaskie w przekroju poprzecznym, szerokie na śródokręciu dno zapewnia dobrą stateczność. Wyraźnie zrysowana zewnętrzna stępka przez całą długość dna oraz boczne, krótkie „kile” chronią dno, wzmacniają konstrukcję i zapewniają dobrą stateczność kursową (łódź nie „myszkuje”), przy czym dzięki wyraźnemu podgięciu dna w widoku z boku łódź jest zwrotna.
Jest to doskonała łódź wiosłowa, jednakże nie jest przystosowana do użycia silnika przyczepnego. Jego zastosowanie jest możliwe ale kosztem wykonania w pawęży wycięcia, psującego wygląd jednostki. Spora ilość elementów z litego drewna oraz ładna sylwetka czynią tę łódź bardzo elegancką mimo prostoty konstrukcji. Zasadniczo łódź napędzana jest jedna parą wioseł dulkowych, możliwe jest także zastosowanie 2 par, przy zamontowaniu ławki środkowej bardziej w stronę rufy.
Dobre własności nautyczne oraz stabilność i elegancja kadłuba sprawiły, że opracowana będzie także wersja żaglowa tej łodzi.